Bełchatów, położony w województwie łódzkim na granicy Wysoczyzny Bełchatowskiej i Kotliny Szczercowskiej, to miejsce niezwykle ciekawe. To właśnie tu znajdziemy największą „dziurę” w ziemi. Ma ona ponad 12 km długości, 3 km szerokości i 200 m głębokości., w jej wnętrzu mogłoby zmieścić się  5 tys. boisk do piłki nożnej. Czym jest wspomniana „dziura” ? Rzeczywiście „dziura” to  nie inaczej jak Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów ,jest największą i najnowocześniejszą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Jest również największą w Europie elektrownią wytwarzającą prąd w procesie spalania węgla brunatnego oraz drugą na świecie największą elektrownią węglową.   Jest to miejsce ponoć widoczne z orbitalnej stacji kosmicznej.

Kilka faktów i ciekawostek na temat kopalni odkrywkowej węgla brunatnego – Bełchatów

Wydobycie węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa sięga roku 1960, wtedy to złoża zostały zlokalizowane. Państwowe Przedsiębiorstwo Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów założone w 1975 roku rozpoczęło pracę, w 1980 r. doszło do wydobycia pierwszych ton węgla. Po ośmiu latach działalności przedsiębiorstwa kopalnia osiągnęła zakładaną zdolność wydobywczą, czyli 38 i pół miliona ton surowca rocznie. Drugi  teren wydobycia węgla powstał w 2002 r. w Szczercowie i w 2009 r. zaczęło się tutaj regularne wydobycie. Obliczono, że zasoby całego złoża bełchatowskiego zostaną wykorzystane do 2038 r.

Wydobycie węgla w rejonie Bełchatowa jak i Szczercowa odbywa się nieprzerwanie,  kopalnia działa dniem i nocą. Po zmroku oświetlone maszyny i taśmociągi robią oszołamiające wrażenie. Kopalnia pokrywa w 60 proc.  zapotrzebowania na prąd całego kraju i zasila nieustanną pracę Elektrowni Bełchatów.  To efekt wspólnej pracy maszyn i ludzi.

Bełchatowska kopalnia odkrywkowa to prężnie działające przedsiębiorstwo, które dodatkowo wdraża procesy ochrony środowiska. Planuje się, że gdy wydobycie dobiegnie końca, na miejscu wyrobiska powstanie ogromne jezioro. Pojawi się wtedy nowy obszar rekreacyjny dla ludzi, a ekosystem powoli się odbuduje.

Góra Kamieńsk

Ubocznym efektem działalności kopalni jest Góra Kamieńsk, która obecnie jest ważnym ośrodkiem rekreacyjnym regionu. Wznosi się na 386 m n.p.m. i powstała ze zwałowiska zewnętrznego Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.    Od  2004 r.  działa tutaj Ośrodek Sportu i Rekreacji – Góra Kamieńsk, którego największą atrakcją stał się zlokalizowany na północnym stoku wybudowany przez kopalnię wyciąg narciarski. Prócz stoku narciarskiego turyści mają tutaj też do dyspozycji letni tor saneczkowy, ponad 40 km ścieżek rowerowych, mały plac zabaw dla dzieci oraz ściankę wspinaczkową. Ośrodek oferuje również  bazę gastronomiczno-noclegową. W krajobraz góry wpisuje się także elektrownia  wiatrowa założona w 2001 r. na szczycie zwałowiska. Inwestycja ta jest wyrazem nowoczesnego podejścia do pozyskiwania energii.

Pisali o nas:

 

Bełchatów – największa dziura w Polsce